directory
District 30-2A middle school track meet results
Apr 08, 2013 | 862 views | 0 0 comments | 7 7 recommendations | email to a friend | print
Following are the Goliad seventh- and eighth-grade girls results from the District 30-2A meet March 23:

Seventh-Grade Girls

Long jump - 3. Kaitlin Rodriguez, 13-4.

Triple jump - 3. Lindsey Jacobs, 27-6 1/2; 4. Savannah Shaw, 27-2.

High jump - 6. Lindsey Jacobs, 4-0.

Shot put - 5. Tessa Ross, 27-9.

Pole vault - 2. Emily Klinkerman, 6-0; 5. Emily Duprie, 5-0.

2,400 - 2. Abby Trammel, 10:14.15.

400 relay - 4 Emily Duprie, Savanna Shaw, Jasmine Mican, Kaitlin Rodriguez, 58:76

800 - Lindsey Jacobs, 2:55.16; 6. Michelle Garcia, 2:57.44.

100 hurdles - 4. Emily Duprie, 19.88.

100 - 5. Kaitlin Rodriguez, 14.02.

800 relay - 4. Kaitlin Rodriguez, Mallory Hermes, Emily Castaneda, Cammy Carlucci, 2:02.53.

400 - 4. Michelle Garcia, 1:11.56; 5. Jasmine Mican 1:12.73.

300 hurdles - 3. Emily Duprie, 59.75.

200 - 6. Mallory Hermes, 30.46.

1,600 - 5. Kylie Neuvar, 6:58.18; 6. Abby Trammel, 6:58.53.

1,600 relay - 3. Mallory Hermes, Emily Klinkerman, Audrey Corey, Jasmine Mican, 5:05.28.

Team results - 1. Industrial, 112.5; 2. Hallettsville, 103; 3. Aransas Pass, 99; 4. Palacios, 92; 5. Goliad, 91.5; 6. Refugio, 61; 7. Tidehaven, 46; 8. Edna, 40; 9. Bloomington, 10.

Eighth-Grade Girls

Long jump - 1. Roxanne Morris, 15-3 1/2; 2. Michala Janssen, 15-1; 6. Caitlin Cope, 14-1 1/2.

Triple jump - 1. Roxanne Morris, 32-9; 6. Casey Tislow, 28-10.

High jump - 2. Holly Gaskamp, 4-6; 3. Caitlin Cope, 4-6; 4. Michala Janssen, 4-4.

Discus - 2. Blanca Guerra, 80-4 1/2.

Shot put - 2. Casey Tislow, 33-0 1/2.

Pole vault - 1. Kendall Coles, 8-0; 3. Kayla Stock, 6-6; 5. Sarah Koehne, 6’-0.

2,400 - 1. Andrea DeLaGarza 8:55.43.

400 relay - 1. Casey Tislow, Roxanne Morris, Kendall Coles, Reagan Berger, 53:10.

800 - 6. Kendall Muehlstein, 3:01.44.

100 hurdles - 1. Caitlin Cope, 17.19; 6. Cierra Perez, 18.94.

100 - 1. Michala Janssen, 13.16.

800 relay - 2. Casey Tislow, Reagan Berger, Holly Gaskamp, Caitlin Cope, 1:57.93.

400 - 1. Kendall Coles, 1:06.38; 2. Michala Janssen, 1:08.16; 4. Kendall Muehlstein, 1:13.72.

300 hurdles - 1. Cierra Perez, 54:18; 3. Caitlin Cope, 56:09; 4. Holly Gaskamp, 56:82.

200 - 1. Roxanne Morris, 26:71; 3. Casey Tislow, 28:05.

1,600 - 1. Andrea DeLaGarza, 5:40.37.

1,600 relay - 1. Roxanne Morris, Kendall Coles, Andrea DeLaGarza, Michala Janssen, 4:23.38.

Team results - 1. Goliad, 239; 2. Aransas Pass, 89; 3. Palacios, 67; 4. Edna, 65; 5. Bloomington, 50; 6. Tidehaven, 43; 7. Industrial, 31.5; 8. Refugio, 18.5; 9. Hallettsville, 17.
Comments
(0)
Comments-icon Post a Comment
No Comments Yet