directory
CBC will host graduation ceremonies May 9
May 08, 2014 | 50 views | 0 0 comments | 0 0 recommendations | email to a friend | print
Contributed information

The Coastal Bend College graduation ceremonies are scheduled for Friday, May 9. Two ceremonies will be held – at 10 a.m. and 2 p.m. – at the Coastal Bend College Beeville campus located at 3800 Charco Road.

Both ceremonies will be inside the Peter S. Marecek Physical Fitness Center (gymnasium). CBC graduates from the Beeville campus as well as the Alice, Kingsville and Pleasanton sites will take part in the annual commencement exercises.

The morning commencement will include graduates in the following programs: Airframe & Power Technology, Associate of Science, Cosmetology, Dental Hygiene, Drafting & Design, Early Development and Education, Forensic Science, Law Enforcement/Criminal Justice and Oil and Gas Technology.

The afternoon commencement will include graduates in the following programs: Accounting, Associate of Arts, Automotive Technology, Computer Information Technology, Health Information Technology/Medical Records Coding, Machinist, Professional Business Technology, Nursing LVN, Nursing RN, Pharmacy Technician, Radiologic Technology and Welding Technology.

This year’s commencement address will be delivered by the 2014 Distinguished Alumnus of the Year, Dr. Kerry Keith Mix. Mix attained an associate of applied science degree in electronic servicing from CBC in 2001. In addition, he earned a bachelor of applied arts and science degree in computer information systems and a master of education degree in administration and supervision from the University of Houston-Victoria. He then went on to graduate from The University of Texas at Austin’s Community College Leadership Program with a doctorate in educational administration. Since 2011, Mix has served as the Dean of Enrollment Services for San Jacinto College’s (SJC) South Campus located in Houston.

“What started at CBC truly transformed my life. Each degree challenged me to move forward. I often credit much of my success for the foundation I received at CBC,” Mix said.

Hill Country Brass will provide music for the graduation processional and throughout the program. Students’ family and friends, as well as community members, are invited to attend commencement. A free dessert reception sponsored by the CBC Foundation will be held for graduates and their guests after each commencement ceremony. More information about the commencement ceremonies may be found online at www.coastalbend.edu/graduation.

Associate of Arts

Gabrielle Ballard of Beeville, with High Honors

Melissa Joyce of Beeville, Associate of Arts with Highest Honors

Ashlee Brady of Beeville

Ashtin Brannon of Beeville

Benjamin Castro of Beeville

Deserey Earnest of Beeville

Laurie Garcia of Beeville

Josefa Hernandez of Beeville

Anna Martinez of Beeville

Amanda Moreman of Beeville

Craig Orrell Jr. of Beeville

Angelica Rodriguez of Beeville

Rebecca Silvas of Beeville

Lakeiva Ward of Beeville

Khloe Torres of Cotulla

JillyAnne Davis of George West

Loreal Lee of George West

Lea Luna of Pawnee

Julian Charles of Tuleta

Kelly Harrell of Tuleta

Associate of Science

Eunice Crisp of Beeville, with High Honors

Brianna Rodriguez of Beeville, with High Honors

Alfredo Rodriguez III of Beeville, with High Honors

Leslie Valdez of Beeville, with High Honors

Jonathan Morales of Kenedy, with High Honors

Andy Dang of Beeville, with Highest Honors

Jody Maxwell of Beeville, with Highest Honors

Tamara Merritt of Beeville, with Honors

Rose Salazar of Beeville, with Honors

Norma Camacho of Beeville

Crystal Cantu of Beeville

Rachel Creswell of Beeville

Leeza Garcia of Beeville

Ronald Givens of Beeville,

Philipp Gonzalez of Beeville

Gabriela Hernandez of Beeville

Megan Juranek of Beeville

Renee LaVigne of Beeville

Stephanie Leal of Beeville

Katlyn Martin of Beeville

Christian Moron of Beeville

Edward Puente of Beeville

Eduardo Sifuentes Jr. of Beeville

Elena Saenz of George West

Sabrina Gonzales of Kenedy

Ryan Marney of Kenedy

Amber Lidy of Normanna

Sarah Garcia of Skidmore

Kristen Gonzales of Skidmore

Amanda Kendall of Skidmore

Jennifer Casarez of Tynan

Business Administration Division

Associate of Applied Science in Accounting

Elaine Brown of Beeville, with High Honors

Accounting Level I Certificate

Kiki Gonzales of Beeville, with Honors

Associate of Applied Science in Computer Information Technology

Joshua Garza of Beeville

Computer Information Technology Level I Certificate

Linda Tyrone-Williams of Kenedy

Computer Information Technology Marketable Skills Certificate

Thomas Anderson of Beeville

Computer Information Technology Marketable Skills Certificate in Robotics

Amber Lidy of Normanna

Associate of Applied Science in Computer Information Technology Web Design/Game

Caleb Martin of Beeville, with Honors

Aaron Puente of Beeville, with Honors

Sarah Garza of Kenedy

Computer Information Technology Web Design/Game Level I Certificate

Victoria Gonzalez of Beeville

Computer Information Technology Web Design/Game Marketable Skills Certificate

Ryan Longoria of Beeville

Nathaniel Segovia of Beeville

Eduardo Salas Jr. of Skidmore

Associate of Applied Science in Health Information Technology

Stephanie Kelley of Beeville

Associate of Applied Science in Professional Business Technology Medical Records Coding

Alyssa Vega of Beeville

Associate of Applied Science in Professional Business Technology

Kiki Gonzales of Beeville, with Honors

Business Technology Administrative Assistant

Melany Rosenbaum of Beeville

Business Technology Administrative Assistant Level II Certificate

Amanda Govella of Beeville

Dental Hygiene Division

Associate of Applied Science in Dental Hygiene

Ashton Correll of Beeville

Ashley Gonzales of Beeville

Crystal Vinyard of Beeville

Human Services Division

Associate of Applied Science in Cosmetology

Rachel Creswell of Beeville

Allison Trevino of Beeville

Nichole Villegas of Beeville

Cosmetology Certificate

Nichole Villegas of Beeville

Julie Garcia of Beeville

Felicia Molina of Beeville

Julia Rivas of Beeville

Angela Salazar of Beeville

Margaret Zuniga of Beeville

Amanda Hons of George West

Alyssa Martinez of George West

Aniza Regalado of George West

Associate of Applied Science in Early Development and Education

Jo Perez of Beeville

Roxanne Rodriguez of Beeville

Rita Martinez of Beeville

Industrial Division

Associate of Applied Science in Automotive Technology

Jesse Colmenero of Skidmore

Automotive Technology Marketable Skills Certificate

Darren Blankenship, II of Beeville

Welding Technology Level I Certificate

Ryan Perez of Beeville

John Snider of Beeville

Harvey Griffin of Beeville

Kevin Stemple of Beeville

Luis Villarreal of Beeville

Reynaldo Jimenez of Skidmore

Welding Technology Level II Certificate

John Snider of Beeville

Luis Villarreal of Beeville

Reynaldo Jimenez of Skidmore

Basic Welding Marketable Skills Certificate

Myles Bloemer of Beeville

Alexis Harms of Beeville

Nicholas Hughes of Beeville

Roberto Quiroga II of Beeville

Lane Rothlisberger of Beeville

Michael Rutkowski of Beeville

Adrian Castaneda of Skidmore

John Champion of Skidmore

John Henshall of Skidmore

Ryan Martinez of Skidmore

Reynaldo Montemayor of Skidmore

Zachary Mortensen of Skidmore

Jeffrey Ortiz of Skidmore

Seth Phillips of Skidmore

Damian Toelken of Skidmore

Jose Valencia of Skidmore

Gerardo Fuentes of Tynan

Kyle Jostes of Tynan

Nursing/Pharmacology Division

Associate of Applied Science in Nursing

Brittney Brown

Terri Scott of Beeville

Jennifer Castillo of George West

Vocational Nursing Certificate

Brittney Brown of Beeville

April Flores of Beeville

Anastasia Halpin of Beeville

Lindsay Roschetzky of Beeville

Dylan Saenz of Beeville

Terri Scott of Beeville

Jennifer Castillo of George West

Charlie Bothwell of Goliad

Radiologic Technology Division

Cynthia Dean of Beeville, with Honors

Associate of Applied Science in Radiologic Technology

Natalie Schendel of Beeville

Kimberly Stillman of Beeville

Technology, Professional and Public Services Division

Associate of Applied Science in Airframe and Power Technology Powerplant Option

Richard Cantu of Beeville

Steven Gonzales of Beeville

Airframe and Power Technology Airframe Level 1 Certificate

Henry Garcia of Beeville

Airframe and Power Technology Powerplant Level 1 Certificate

Roger Avila of Beeville

Granvell Coffey of Beeville

Timothy Galvan of Beeville

Dale Gordon of Beeville

Christopher Johnson of Beeville

Brittany Sauceda of Beeville

Juan DeLeon of Beeville

Richard Cantu of Beeville

Steven Gonzales of Beeville

Caleb Borroum of Kenedy

Associate of Applied Science in Drafting and Design Technology

Mary Villarreal of Beeville

Agar Sanchez of Beeville

Joseph Ganceres of Beeville

Drafting and Design Technology Level I Certificate

Agar Sanchez of Beeville

Joseph Ganceres of Beeville

Cary Claypool of Beeville

Forensic Science Certificate

Destanie Ortega of Beeville

Law Enforcement Marketable Skills Certificate

Brandi Borrego of Beeville

Brent Puga of Beeville

Melynda Diaz of Skidmore

Dominick Stewart of Skidmore

Pedro Torres of Skidmore

Danny Villarreal of Tynan

Criminal Justice Certificate

Dionicio Carrizales Jr. of Beeville

Rebecca De Los Santos of Beeville

Pengyao Ji of Beeville

Olivia Ramon of Beeville

Roland Ramon, Jr. of Beeville

Katelyn Reyes of Beeville

Destanie Ortega of Beeville

Adam Gonzales of Skidmore

Eduardo Salas Jr. of Skidmore

Vanessa Salinas of Skidmore

Associate of Applied Science in Oil and Gas Technology

William Bond of Beeville, with Honors

Omid Ebrahimi of Beeville, with Honors

Walter Richardson of Beeville, with Honors

Taylor Yeoman of Mineral

Oil and Gas Technology Level I Certificate

Omid Ebrahimi of Beeville, with Honors

Walter Richardson of Beeville, with Honors

Bridgett Gaona of Beeville

Juan Garcia of Beeville

Josefa Hernandez of Beeville

Lane Rothlisberger of Beeville

Rachel Ybanez of Beeville

William Bond of Beeville

Johnnieann Salazar of Beeville

Sergio Vera of Beeville

Charles Montgomery of George West

Dylan White of George West

Taylor Yeoman of Mineral

Danny Webb of Skidmore

Kevin Ramoz of Skidmore

William Ramoz of Skidmore
Comments
(0)
Comments-icon Post a Comment
No Comments Yet