directory
Goliad teams win George West titles
Mar 12, 2013 | 757 views | 0 0 comments | 4 4 recommendations | email to a friend | print
GEORGE WEST – The Goliad Tigerettes and Tigers won the varsity team titles at Saturday’s George West Longhorn Relays.

In the girls division, Goliad’s Ashtin Zamzow won the long jump with a mark of 17 feet, 8 inches, 100-meter hurdles in 15.0 seconds and 300 hurdles in 46.6.

Goliad’s Avery Zamzow won the high jump by clearing 5-4 and 200 dash in 25.4.

The Tigerettes have won three of the four meets they have competed in this season.

The JV and Varsity Boys Track team competed this weekend at the George West Relays

The Tigers won the boys varsity title by one point over George West.

Dalton Sturm (high jump), Isaiah Fair (long jump) and Trey Moya (110 hurdles) won gold medals for the Tigers.

Goliad also won the junior varsity boys and girls team titles.

Following are Goliad’s results from the George West Longhorn Relays:

VARSITY GIRLS

Long jump - 1. Ashtin Zamzow, 17-8; 2. Avery Zamzow, 16-5; 3. Courtney Priour, 15-7.

High jump - 1. Avery Zamzow, 5-4; 2. Ashtin Zamzow, 5-4; 6. Katy Salziger, 4-4.

Pole vault - 4. Haley Hale, 7-6; 5. Carlee Howard, 7-6.

Triple jump - 1. Courtney Priour, 34-2; 3. Sydney Morris, 32-4; 6. Katy Salziger, 30-0.

Discus - 6. Marina Mendoza, 93-0.

400 relay - 1. Ashtin Zamzow, Avery Zamzow, Demari Ellis, Alexius Perry, 49.3.

100 hurdles - 1. Ashtin Zamzow, 15.0; 2. Haley Hale, 17.1; 4. Katy Salziger, 17.6.

100 - 1. Alexius Perry, 12.4; 3. Carlee Howard, 12.8; 6. Sydney Morris, 13.0.

800 relay - 1. Demari Ellis, Alexius Perry, Denise Jones, Avery Zamzow, 1:46.0.

300 hurdles - 1. Ashtin Zamzow, 46.6; 2. Katy Salziger, 49.8; 4. Haley Hale, 50.0.

200 - 1. Avery Zamzow, 25.4; 2. Denise Jones, 27.2.

1,600 relay - 2. Demari Ellis, Haley Hale, Katy Salziger, Delayne Styra, 4:22.0.

VARSITY BOYS

High jump - 1. Dalton Sturm.

Pole vault - 4. Colby Zamzow; 5. Dalton Sturm.

Long jump - 1. Isaiah Fair; 6. Colby Zamzow.

3,200 - 2. Quentin Alkek.

1,600 - 3. Quentin Alkek.

110 hurdles - 1. Trey Moya.

100 - 3. Richard Fullingim.

400 - 5. Colby Zamzow.

200 - 5. Colby Berger.

400 relay - 2. Trey Moya, Richard Fullingim, Colby Zamzow, Isaiah Fair, 44.66.

800 relay - 2. Trey Moya, Richard Fullingim, Colby Berger, Isaiah Fair, 1:34.9.

1,600 relay - 3. Colby Berger, Colby Zamzow, Tyler Vaughn, Isaiah Fair, 3:38.

JV GIRLS

Shot put - 1. Jalissa Clemons, 29-9.

Discus - 1. Jalissa Clemons, 77-9; 5. Jasmine Frausto, 66-2; 6. Kendra Webel- 65-9.

Triple jump - 2. Bethany Salziger, 29-10.

Long jump - 3. Zara Brown, 13-6.

3,200 - 3. Marla Reyna, 14:16.0; 4. Hanna Henson, 14:43.0.

400 relay - 1. Summer Moya, Zara Brown, Megan Janca, Samantha Castillo, 54.7.

800 - 1. Morgan Jeanerette, 2:46.5; 3. Krista Noland, 2:49.

100 hurdles - 3. Summer Moya, 18.9.

100 - 2. Zara Brown, 13.6; 3. Summer Moya, 14.0.

800 relay - 2. Zara Brown, Jalissa Clemons, Kendal Gruetzmacher, Samantha Castillo, 2:00.0.

400 - 2. Bethany Salziger, 1:07.7; 4. Krista Noland, 1:13.1.

300 hurdles - Hanna Henson, 57.2.

1,600 run - 1. Marla Reyna, 6:26.0.

1,600 relay - 1. Bethany Salziger, Marla Reyna, Hanna Henson, Krista Noland, 4:41.0.

JV BOYS

High jump - 1. Steven Koehne.

Pole vault - 1. Noah Sandoval; 2. JJ Stansty; 3. Logan Muhelstein.

Shot put - 2. Mac Wimberly; 3. Eric Long; 4. Blake Weise.

800 - 2. Logan Shows.

400 - 3. Logan Shows.

1,600 - 3. Logan Shows.

100 - 1. Isaiah Dennis; 6. Ty Ross.

110 hurdles - 1. Steven Koehne; 2. Damacio Dominguez.

300 hurdles - 1. Steven Koehne; 4. Damacio Dominguez.

200 - 3. Noah Sandoval.

400 relay - 2. John Dorsett, Logan Muhelstein, Mac Wimberly, Eric Long.

800 relay “B” - 3. John Dorsett, Logan Muhelstein, Mac Wimberly, Justin Thomas.

800 Relay - 2. Isaiah Dennis, JJ Stansty, Eric Long, Noah Sandoval.

1,600 relay - 3. John Dorsett, Logan Muhelstein, Mac Wimberly, Steven Koehne.
Comments
(0)
Comments-icon Post a Comment
No Comments Yet