directory
Kenedy District Track Results
Apr 14, 2011 | 589 views | 0 0 comments | 3 3 recommendations | email to a friend | print
Pictured here are the Kenedy Area Track Qualifiers for Tues., Apr. 12. (Back row) Weston Hallmark, Jake Havron, Lane Gaskamp, Rolie Zepeda, Rhett Bell. (Front row)  Emilio Mendez, Jared Weatherly, Tray Vickery, Destiny Mayberry, Joaquin Morales, Cedric Mejia.
view image
Kenedy District Track Results

7th grade Girls:

Shot Put: 1st Andrea Albiar

Discus: 1st Andrea Albiar

Long Jump: 1st Joslyn Duenes, 2nd Gailynn Morales

Triple Jump:

Pole Vault: 1st Jerra Marston

High Jump: 1st Daysha Eskridge

400 m Relay: 1st Jerra Marston, Joslyn Duenes, Gailynn Morales, Daysha Eskridge

800 m Run: 4th Stephanie Perez

800 m Relay: 1st Jerra Marston, Joslyn Duenes, Gailynn Morales, Daysha Eskridge

400 m Run: 6th Stephanie Perez

1600 m Run: 5th Stephanie Perez, 6th Jasmine Soliz

1600 m Relay: 1st Jerra Marston, Joslyn Duenes, Gailynn Morales, Daysha Eskridge

8th grade Girls:

High Jump: 3rd Esperanza Martinez

2400 m Run: 2nd Esperanza Martinez

400 m Relay: 4th Alex Miller, Gabby Garcia, Mariah Villarreal, Raven Rodriguez

800 m Run: 5th Esperanza Martinez

800 m Relay: 5th

400 m Run: 6th Justine Williams

1600 m Run: 6th Justine Benavides

1600 m Relay: 3rd

7th grade Boys:

Shot Put: 1st Travis Vickery

Long Jump: 2nd Aaron Villarreal, 4th Dustin Soto

Pole Vault: 3rd Angel Rangel

High Jump: 4th Aaron Villarreal

2400 m Run: 3rd Angel Rangel

400 m Relay: 2nd

800 m Relay: 1st

1600 m Run: 5th Angel Rangel

1600 m Relay: 1st

8th grade Boys:

Shot Put: 5th Daniel Fuente

Discus: 6th Jordan Valdez

Long Jump: 2nd Sef Villarreal, 3rd Zeek Jacques

Triple Jump: 2nd Zeek Jacques

Pole Vault: 4th Jacob Hinojosa

High Jump: 3rd Sef Villarreal

2400 m Run: 6th Aaron Yeater Mireles

400 m Relay: 2nd

800 m Run: 5th Marcos Dehoyas

800 m Relay: 1st

400 m Run: 2nd Zeek Jacques

1600 m Relay: 3rd

Overall Total: 7th Grade Girls 2nd Place 126 pts, 8th Grade Girls 5th Place 45 pts, 7th Grade Boys 3rd Place 96 pts, 8th Grade Boys 3rd Place 94 pts

Varsity Boys:

The top four places qualified for the District 31 and District 32 Area Track Meet to be held in Woodsboro Tuesday, April 12.

Varsity Boys Results

Team Totals: Kenedy 42, 7th place

High Jump: Lane Gaskamp 1st place

Pole Vault: Weston Hallmark 3rd place

Emilio Mendoza 4th place

Boys Long Jump: Lane Gaskamp 5th

Boys Triple Jump: Jake Havron 5th

4x100 meter Relay: 4th

Rollie Zepeda, Jared Weatherly, Cedric Mejia, Emilio Mendoza

4x200 meter Relay: 4th

Jake Havron, Rhett Bell, Trey Vickery, Joaquin Morales

4x400 meter Relay: 6th

Weston Hallmark, Jared Weatherly, Cedric Mejia, Emilio Mendoza

Varsity Girls Results

Team Totals: Kenedy 15, 9th place

4x100 meter Relay: 6th

100 meter hurdles: Cameron Ruiz 6th

100 meter: Destiny Mayberry 4th

4x200 meter Relay: 5th

4x400 meter Relay: 5th

JV Boys

Team Results: Kenedy 99, 2nd

Shot Put: Isaac Cruz 4th

Discus: Aaron Castillo 4th

Long Jump: Jacob Peterson 2nd

Robert Valdez 6th

Triple Jump: Jacob Peterson 2nd

Pole Vault: Jeremy Rodriguez 1st

4x100 meter relay: 4th

Dillon Cruz, Jacob Peterson, Devin Medina, Jeremy Rodriguez

100 meter: Tristan Villarreal 5th

4x200 meter Relay: 3rd

Tristan Mejia, Jacob Peterson, Eddie Villarreal, Jeremy Rodriguez

300 meter Hurdles: Larry Stevens 2nd, Justin Cline 4th

200 meter: Aaron Castillo 5th

4x400 meter Relay: 1st

Tristan Mejia, Jacob Peterson, Eddie Villarreal, James Lopez

JV Girls

Team Totals: 10, 7th place

Shot Put: Trina Almanza 2nd

Discus: Trina Almanza 5th

Comments
(0)
Comments-icon Post a Comment
No Comments Yet