directory
Summer Trojan runners shine at Bulldogs’ meet
Jun 29, 2014 | 376 views | 0 0 comments | 0 0 recommendations | email to a friend | print
The primary girls 4x100-meter relay team of (in random order) Anayah Ward, Tykira Moore, Caylee Garcia and Arissa Spicer earned first place ribbons at Friday’s meet in Three Rivers.
The primary girls 4x100-meter relay team of (in random order) Anayah Ward, Tykira Moore, Caylee Garcia and Arissa Spicer earned first place ribbons at Friday’s meet in Three Rivers.
slideshow
Taking home the blue first place ribbon in the 4x100-meter relay on Friday in Three Rivers were the Beeville primary boys’ squad of (in random order) Erik Fira, Malachi-Brooks-Hoodye, Gavin Ochoa and Alexander Ward.
Taking home the blue first place ribbon in the 4x100-meter relay on Friday in Three Rivers were the Beeville primary boys’ squad of (in random order) Erik Fira, Malachi-Brooks-Hoodye, Gavin Ochoa and Alexander Ward.
slideshow
THREE RIVERS – The Beeville summer track program had several top-notch finishes at the Bulldogs’ meet on Friday. Several first place and top five finishes highlighted the meet for the Beeville runners and jumpers.

“Our young Trojan athletes continued their improvement and success. It’s amazing how much these children improve over a span of just two weeks (six practices and two meets),” said summer track coach Linda Luna.

“They are still so motivated and excited to compete.”

Results of the meet are as follows:

4x100-meter relay

(primary)

Girls — Anayah Ward, Tykira Moore, Caylee Garcia and Anissa Spicer – first.

Boys — ‘A’ team of Erik Fira, Malachi Brooks-Hoodye, Gavin Ochoa and Alexander Ward – first place

‘B’ team of Cade Peters, Brayden Marshall, Randall Torres and Donovan Garcia – fifth.

(bantam)

Girls — Mary Grace Peters, Yaneli Aguilar, O’Maley Carrillo and Danyelle Adamez – third.

Boys — Jarran Carrillo, Caleb Brooks-Hoodye, Kameron Ward and Marcus Gabriel – second.

(midget)

Boys — Andy Williams, Caleb Abel, Jalen Spicer and Alex Aguilar – second.

100-meter dash

(primary)

Girls — Anayah Ward – first, Anissa Spicer – second, Caylee Garcia –fourth.

Boys — Alexander Ward – first, Malachi Brooks-Hoodye – first, Donavan Garcia – third, Erik Fira – third, Cade Peters – fourth, Brayden Martorelli –fifth, Gage Ochoa – sixth, Joe Gonzales – sixth, Lawrence Gabriel – seventh.

(sub-bantam)

Girls — O’Maley Carrillo – sixth, Mary Grace Peters – seventh.

Boys — Marcus Gabriel – second, Caleb Brooks – third.

(bantam)

Girls — Danyelle Adamez – first, Yaneli Aguilar – second.

Boys — Kameron Ward – second, Jarran Carrillo – fourth.

(sub-midget)

Girls — Kylie Cantu –fourth.

Boys — Jalen Spicer – first.

(midget)

Mikayla Younts – eighth.

50-meter dash

(primary)

Girls — Anayah Ward – first, Arissa Spicer – second, Caylee Garcia – sixth.

Boys — Alexander Ward – first, Gavin Ochoa – first, Donovan Garcia – second, Malachi Brooks-Hoodye – second, Brayden Martorelli – fifth, Gage Ochoa – fifth, Erik Fira – fifth, Joe Gonzales – fifth, Cade Peters – sixth, Lawrence Gabriel – sixth.

200-meter dash

(primary)

Girls — Anayah Ward – first, Caylee Garcia – second, Arissa Spicer – third, Neveah Vazquez – sixth.

Boys — Alexander Ward – first, Malachi Brooks-Hoodye – second, Donovan Garcia – third, Erik Fira – third, Brayden Martorelli – fourth, Joe Gonzales – fifth, Randall Torres – fifth, Lawrence – sixth.

(sub-bantam)

Girls — Mary Grace Peters – fifth, O’Maley Carrillo – sixth.

Boys — Marcus Gabriel – second, Caleb Brooks-Hoodye – third.

(sub-midget)

Girls — Kylie Cantu – second.

Boys — Jalen Spicer – first.

(midget)

Girls — Jolie Carrillo – fourth, Mikayla Younts – fifth.

Boys — Caleb Abel – fifth.

400-meter dash

(primary)

Girls — Tykira Moore – second, Neveah Vazquez – fourth.

Boys — Malachi Brooks-Hoodye – first, Alexander Ward – first, Erik Fira – fourth, Gavin Ochoa – fifth, Randall Torres – sixth, Cade Peters – sixth.

(sub-bantam)

Girls — O’Maley Carrillo – first, Alicia Garcia – third.

Boys — Caleb Brooks-Hoodye – first.

(sub-midget)

Boys — Andy Williams – fifth.

(midget)

Boys — Alex Aguilar – second.

800-meter run

(sub-bantam)

Girls — Alicia Garcia – sixth.

(midget)

Girls — Jolie Carrillo – third.

Boys — Caleb Garcia – first.

Long jump

(primary)

Girls — Arissa Spicer – 8-4.5, third; Tykira Moore – 7-7, sixth.

Boys — Malachi Brooks-Hoodye – 9-5, first; Alexander Ward – 9-1, second.

(sub-bantam)

Boys — Caleb Brooks-Hoodye – 12-2, first, Marcus Gabriel – 8-3, third.

(bantam)

Girls — Danyelle Adamez – 11-6, third; Yaneli Aguilar – 10-1, fifth.

Boys — Kameron Ward – 11-8, second; Jarron Carrillo – 5-9, fifth.

(sub-midget)

Boys — Jalen Spicer – 9-6, sixth.

(midget)

Girls — Jolie Carrillo – 11-5.5, fourth.

Boys — Alex Aguilar – 14-2, second.

Shot put

(sub-bantam)

Boys — Gilbert Herrera – first.

(bantam)

Boys — Kameron Ward – first.

(sub-midget)

Girls — Kylie Cantu – first.

Boys – Jalen Spicer – fifth.

(midget)

Caleb Abel – first.

The last meet of the year will be on Friday in Woodsboro.

Comments
(0)
Comments-icon Post a Comment
No Comments Yet