directory
WHS wins silver at District UIL meet
Apr 07, 2011 | 491 views | 0 0 comments | 4 4 recommendations | email to a friend | print
The District UIL second place winners include (first row) Lacie Beall, Toni Bouck, Raven Mitchell, Toni Martinez (second row) Kasie Fierova, Coby Sheffield, Alicen Grimes, Hannah Carmichael, Noorie Han, Cheyenne McGovern, Kasye McCool, Kellie Andrade, Melinda Hernandez, Brittany Cramer (third row) Tyler Salyers, Edward Meza, Tyler Quesada, Malorie Nesloney, Lauren Cramer, Matt Steele, Marc Sanchez, Jamie Wilson, Melissa Cisneros, Justin Fierova, Ryan Cisneros, Nick Salyers, (fourth row) Jared Martinez, Joseph Perez, Logan Moses, Tyler Garza, Tyler Blaschke and David Meza.
view image
Woodsboro High School hosted the 31-A District UIL Academic Meet on March 28 and 30. With a full slate of contestants, Woodsboro placed second out of 12 schools, scoring a total of 280 points.

Fifteen students qualified to advance to region competition in Brenham on April 15.

“I am so proud of our students,” said Nelda Blaschke, UIL coordinator. “They have worked very hard and participated in numerous practice meets this Spring, which meant giving up their Saturdays.”

Blaschke said their hard work paid off.

“I hope to see several of them advance to the state meet,” Blaschke said.

Informative speaking: Logan Moses, 4th

Mathematics: Nick Salyers, 1st; Dan Han, 5th; Logan Moses, 8th; 1st place team: Nick, Dan, Logan and Jared Martinez

Spelling: Nick Salyers, 1st; Melissa Cisneros, 3rd; 1st place team: Nick, Melissa, Ryan Cisneros and Joseph Perez

Prose: Alicen Grimes, 4th; Cheyenne McGovern, 5th

Poetry: Kasie Fierova, 1st

L-D Debate: Justin Fierova, 7th

Top biology: 2nd, 3rd place team: Dan, Hannah Carmichael, Zach Lopez and Tyler Garza

Science: Dan Han

Accounting: Matt Steele, 1st; Toni Bouck, 2nd; Brittany Cramer, 8th; 1st place team: Matt, Toni, Brittany and Cheyenne McGovern

Calculator: Nick Salyers, 3rd; Joseph Perez, 6th; Ryan Cisneros, 8th; 2nd place team : Nick, Joseph, Ryan and Tyler Blaschke, Literary criticism: Lauren Cramer, 6th; 2nd place team: Lauren, Alicen Grimes, Lacie Beall and Noorie Han

Computer science: Nick Salyers, 5th; Tyler Salyers, 6th

Number sense: Nick Salyers, 1st; Dan Han, 4th; Lauren Cramer, 7th; 1st place team : Nick, Dan, Lauren and Ryan Cisneros

Headline writing: Melissa Cisneros, 3rd; Malorie Nesloney, 7th Social Studies: Zach Lopez, 5th; 3rd place team: Zach, Marc Sanchez, Raven Mitchell and Jamie Wilson

Computer applications: Nick Salyers, 4th; Toni Bouck, 5th; David Meza, 9th

Current issues: Edward Meza, 8th; 3rd place team: Edward, Destanie Dickey, Sarah Martinez and Jamie Wilson
Comments
(0)
Comments-icon Post a Comment
No Comments Yet