directory
RHS 7th, 8th grade track team capture district championship
Apr 10, 2009 | 592 views | 0 0 comments | 7 7 recommendations | email to a friend | print
The seventh and eighth grade Refugio Boys track team dominated the district track meet last Friday in Odem.

“The young men of Refugio Junior High carried on the proud tradition of Refugio track,” said Coach Jacob Ray. a

Both the seventh and eighth grade boys won the 30AA district championship. The outcome of the meet was not in doubt for most of the night as the Bobcats won event after event.

“It was as dominate a performance as I have ever been a part of,” said Coach Ray after the meet. “These athletes stepped up and really showed what being a Refugio Bobcat is all about.”

The results were as follows

Seventh grade boys

Shot put, 1, Daniel Ochoa; 2, Tyler Williams

Discuss, 1, Tyler Williams; 4, Joseph Perez

Pole vault, 1, Dalton Klare; 2, Jonathan Brown, 3, Juan Ramirez

High jump, 1, Xavian Brandon; 2, Jonathan Brown; 6, Dalton Klare

Long jump, 1, Anthony Villareal

Triple jump, 1, Travis Quintanilla; 4, Kevin Rodriguez; 5, Marquis Brown

2400 meter run, 4, Cody Berlanga

Sprint relay, 1, Marquis Brown, Anthony Villareal, Travis Quintanilla, Jonathan Brown

800 meter run, 1, Anthony Villareal

110 hurdles, 1, Travis Quintanilla; 3, Pete Arredondo; 6, Devon LaFrance

100 meter, 3, Juan Ramirez; 4, Jonathan Brown

800 meter relay, 1, Dalton Klare, Xavian Brandon, Rair Martinez, Kevin Rodriguez

400 meter, 2, Kevin Rodriguez; 3, Marquis Brown

300 hurdles, 1, Travis Quintanilla; 5, Jonathan Cantu

200 meter, 1, Xavian Brandon; 2, Juan Ramirez; 6, Dalton Klare

Mile relay, 1, Kevin Rodriguez, Jonathan Brown, Daniel Ochoa, Anthony Villareal

Eighth grade boys

Long jump, 4, Marcus Thompson; 6, Malcolm Franklin

Triple jump, 2, Marcus Thompson; 3, Cameron Sternadel; 5, Conner Lowrie

High jump, 1, Chris Williams; 4, Malcolm Franklin

Shot put, 1, Logan Myers; 4, J.W. Ship

Discuss, 1, Logan Myers; 2, J.W. Ship

Pole vault, 1, Draigon Silvas; 3, Jack Gumm

2400 meter run, 4, Glen Wineman

110 hurdles, 1, Malcolm Franklin

100 meter, 1, Draigon Silvas; 4, Cameron Sternadel; 6, J.W. Shipp

800 meter relay, 2, J.W. Shipp, Chris Williams, Malcolm Franklin, Marcus Thompson

400 meter, 1, Conner Lowrie

300 hurdles, 1, Draigon Silvas; 3, Malcolm Franklin

200 meter, 3, Cameron Sternadel

1600 meter relay, 1, Chris Williams, Conner Lowrie, Marcus Thompson, Draigon Silvas
Comments
(0)
Comments-icon Post a Comment
No Comments Yet